סירוס כלב - האם מומלץ?

אם אתם בעלי כלב, אחד הדברים שבוודאי מעניינים אתכם הוא: האם מומלץ לסרס את הכלב שלכם? ובכן, כאשר מדברים על סירוס כלב, ישנם מספר יתרונות, שהמשמעותי ביותר קשור לבלוטת הערמונית (הפרוסטטה).

בלוטה זה קיימת בזכרים בלבד ותפקידה לייצר חלק מנוזלי הזרע. לאחר שמסרסים כלב, בלוטת הערמונית תפסיק להיות פעילה וכך יופחת משמעותית הסיכון לדלקות ולגידולים.

במאמר זה, אנו נדבר על תהליך הסירוס (כיצד הוא מתבצע), מהן הסכנות (אם בכלל), מתי מומלץ לסרס כלב או, לעקר כלבה ומהן היתרונות בהליך זה.

 

ווטרינר מסרס כלב
ווטרינר מסרס כלב

 

כיצד מתבצע תהליך הסירוס?

תהליך הסירוס בכלבים זכרים כולל קטיעה של רקמת האשך יחד עם בלוטת האשך. זה נשמע נורא, אך בעזרת הרדמה מקומית וטיפול עקבי לאחר מכן, הכלב יהיה בסדר גמור.

באמצעות הסרת האזורים הללו, כמות הטסטוסטרון שהכלב יוכל לייצר יורדת משמעותית, ובשל כך, תחדל הפוריות שלו.

ישנה גם אופציה של סירוס כימי, אך זו אינה מומלצת עקב תופעות לוואי פחות נעימות אצל הכלב. בנוסף, סירוס כימי אינו תמיד יעיל.

 

האם סירוס מסוכן לכלב?

הסכנה הכרוכה בסירוס הכלב קשורה יותר בתהליך עצמו. למשל: הרדמה של הכלב במהלך הניתוח יכולה לעיתים להיות מסוכנת. בשל כך, יש לוודא שמבצעים את ההרדמה במרפאה וטרינרית, שעושה בדיקות דם מקיפות לכלב, לפני ביצוע הניתוח.

סיכון נוסף כולל זיהומים ודימומים לאחר הניתוח. בשל כך, יש להיות בקשר מתמיד עם המרפאה הווטרינרית עד שהניתוח יהפוך לנחלת העבר.

חשוב להדגיש: כלבים רבים שעוברים סירוס נוטים להשמין. דבר זה קורה עקב שינוי הורמונלי בגוף הכלב, ולכן, יש לשים דגש רב יותר על תזונה נכונה, לאחר סירוס הכלב שלכם.

 

מתי מומלץ לסרס כלב?

הדעה הרווחת שמומלץ לסרס כלב בגיל 6 חודשים, גיל הבגרות המינית.

האם ניתן לסרס כלב לפני גיל חצי שנה? בוודאי, החל מגיל חודשיים וכל עוד שני האשכים ירדו לשק האשכים. במידה ושני האשכים לא ירדו, הסירוס מומלץ אף יותר בכדי למנוע גידולים באשך.

 

יתרונות בסירוס כלב

 • הפחתה אדירה של אינטנסיביות ההתנהגות המינית של הכלב ומניעת אגרסיביות בין זכרים – כאשר כלב אינו מסורס השליטה העצמית שלו נמוכה הרבה יותר. כלבה מיוחמת באזור יכולה “לשגע” אותו ולגרום לו לצאת מגדרו. טסטוסטרון גבוה גורם למריבות בין כלבים זכרים ותופעות זכריות נוספות, כמו השתנה על חפצים וניסיון לזווג כמעט כל דבר. סירוס הכלב מפחית התנהגויות אלה בצורה משמעותית.
 • זול יותר להחזיק כלב מסורס – תשלום אגרה על כלב לא מסורס עומדת כיום על כ-400 ש”ח לשנה, בעוד שעל כלב מסורס תשלמו כ-50 ש”ח בשנה.
 • מניעת דלקות וגידולים – כפי שציינו בתחילת המאמר, לסירוס כלב יש מספר יתרונות רפואיים משמעותיים.

 

עיקור כלבה

אל דאגה, לא שכחנו את בעלי הכלבות. ניתן גם לעקר כלבה וישנן שתי אופציות:

 1. טיפול הורמונלי ממושך (הליך זה פחות מומלץ).
 2. ניתוח עיקור, הכולל הסרה של הרחם והשחלות. מומלץ לבצע ניתוח זה לאחר גיל חצי שנה ואין צורך שהכלבה תיכנס להיריון, פעם אחת, לפני ביצוע הניתוח.

 

מדוע לעקר כלבה?

 • מניעת בעיות רפואיות (כמו למשל, דלקת ברחם – מצב מסכן חיים).
 • מניעת תקופות ייחום, המלוות בדרך כלל בדימום וגינאלי וריח לא נעים.
 • מניעה של הריונות לא רצויים.

 

סיכום – סירוס כלב הינו נושא חשוב!

סירוס כלב הוא נושא רגיש ויש לא מעט אנשים שמתנגדים לו מסיבות כאלה ואחרות.

הכלב שלכם בוודאי חשוב לכם מאוד ואתם תרצו תמיד בטובתו. כפי שניתן היה לקרוא ולהבין ממאמר זה, הניתוח עצמו הוא ניתוח פשוט וההתאוששות ממנו מהירה מאוד. הכלב שלכם יחזור הביתה באותו היום!

הניתוח לא יקטין את החשק של כלב או כלבה לשחק ולא יגרום אצלו/ה לשינוי התנהגות (מעבר למה שצוין במאמר).

אם החלטתם לסרס את הכלב שלכם, מומלץ לעשות זאת בהקדם האפשרי. אנו ממליצים לכם לפנות לווטרינר שלכם לצורך קבלת ייעוץ נוסף.

גזעיים שעלולים לעניין אתכם

גורי כלבים למכירה

מחפשים לצרף למשפחתכם גור כלבים?

השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר עבור גור גזעי (החל מ-7,000 ₪)

  שעות פעילות

  א’ – ה’: 08:00-20:00

  ו’: 08:00-15:00

  כתובת

  הר תורען 712,

  מכבים 7179901

  זכויות יוצרים © כל הזכויות שמורות לעולם הגורים (Puppy Planet) – 2021

  תנאי שימוש לאתר